ДПА у формі ЗНО: що треба знати студенту?

Новина про те, що студенти коледжів будуть складати зовнішнє незалежне оцінювання, була якщо не довгоочікуваною, то принаймні не несподіваною. Розмови про таке нововведення точилися і серед фахівців, і серед батьків тих студентів, які навчаються у коледжі. Не є секретом той факт, що певна кількість таких студентів вступили після 9 класу до коледжу саме тому,  щоб «проскочити» ЗНО, бо після 11 класу кожен випускник середньої школи обов’язково складатиме ДПА у формі ЗНО з української мови та літератури і за вибором – математики чи історії України.

Та здогадки стали фактом: набув чинності наказ Міністерства освіти і науки України № 1103 про «Деякі питання проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти», що регулює проведення зовнішнього незалежного оцінювання в коледжах і ПТНЗ.

Відповідно до наказу МОН №1103, державна підсумкова атестація з української мови (ДПА) має бути виключно у формі ЗНО — це одне з головних нововведень. Тож випускникам коледжів, училищ й технікумів, як і випускникам шкіл, в атестат зараховуватимуть результати ЗНО з української мови як державну підсумкову атестацію (ДПА). Відмінність утому, що випускники коледжів і професійно-технічних училищ (ПТУ), які здобувають повну середню загальну освіту, мали обов’язково складати ДПА у формі ЗНО тільки з української мови. Таким учасникам результати тестування з цього предмета зараховувались як оцінки за державну підсумкову атестацію (ДПА).

Згідно пункту 6 частини 2 наказу Міністерства освіти і науки №1103, результати зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури (українська мова) вважаються результатами державної підсумкової атестації за освітній рівень повної загальної середньої освіти для учнів (слухачів, студентів) професійно-технічних, вищих навчальних закладів, які здобудуть повну загальну середню освіту.

У 2019 році випускники технікумів, коледжів та училищ складатимуть ЗНО вже з двох предметів: тестування з української мови і літератури та математики  або історії України (на вибір). Такий порядок проведення зовнішнього оцінювання 2019 року регламентовано Наказом МОН № 931.

Як підготуватися до ДПА у формі ЗНО студенту коледжу?

Найпоширеніші варіанти підготовки до ДПА/ЗНО:

  • Курси з підготовки до складання ДПА у формі ЗНО.
  • Самостійна підготовка з використанням матеріалів до ЗНО в Інтернеті (мінус у тому, що студент сам не може оцінити якість запропонованих матеріалів і відсутній зворотний зв’язок для перевірки).
  • Допомога репетитора (відповідальний репетитор докладе максимум зусиль за короткий термін).

Як зареєструватися для участі в основній сесії?

Реєстрація для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні 2019 року триватиме з 05 лютого до 25 березня. Керівники закладів освіти зможуть зареєструвати студентів для проходження ДПА у формі ЗНО до 18 березня 2019 року.

Щоб успішно зареєструватися для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні, необхідно створити та оформити реєстраційну картку, сформувати пакет документів і передати його до регіонального центру.

Реєстраційну картку необхідно сформувати за допомогою спеціального сервісу «Зареєструватися». Сліж врахувати, що одним з перших кроків є обрання категорії особи.

Якщо ви є студентом закладу вищої освіти (коледж) і здобуваєте в поточному році повну загальну середню освіту, – ваша категорія «Студент закладу вищої освіти».

Зауважте,,  що процедура реєстрації дещо відрізняється залежно від того, чи проходитимете ви ДПА у формі ЗНО.

Після того, як ви надіслали пакет документів для реєстрації до регіонального центру, ви маєте можливість за допомогою сервісу «Стан опрацювання документів» перевірити, на якому етапі опрацювання ваші документи. Для цього необхідно ввести номер реєстраційної картки до сервісу.

Підтвердженням факту реєстрації для участі в зовнішньому оцінюванні є Сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання, який учаснику ЗНО буде надіслано в індивідуальному конверті разом з реєстраційним повідомленням учасника зовнішнього незалежного оцінювання та інформаційним бюлетенем «Зовнішнє незалежне оцінювання. 2019 рік».

У разі потреби можливо  внести зміни до реєстраційних даних, здійснивши перереєстрацію. Перереєстрація триватиме з 05 лютого до 25 березня 2019 року після отримання вами Сертифіката.

Відмова в реєстрації

Студенту може бути відмовлено в реєстрації (перереєстрації) для участі в зовнішньому оцінюванні на підставі:

  • ненадання документа(ів), що підтверджує(ють) достовірність інформації, зазначеної в реєстраційній картці;
  • надання недостовірної інформації;
  • подання реєстраційних документів особою, яка відповідно до вимог законодавства не має права на участь у зовнішньому оцінюванні;
  • відправлення реєстраційних документів після завершення встановленого строку реєстрації (особі, яка в період реєстрації не подавала реєстраційних документів) або перереєстрації;
  • неналежного оформлення документів, необхідних для реєстрації;
  • неможливості створення особливих (спеціальних) умов для проходження зовнішнього оцінювання відповідно до медичного висновку.

Щоб отримати детальну інформацію, зайдіть на сайт Український центр оцінювання якості освіти або на сайт Одеський регіональний центр оцінювання якості освіти